زندگی نامه و وصیتنامه شهید جواد شابلی

گزیده ای از وصیت نامه شهید

از افتخاراتم اين بود كه در ارگاني به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي خدمت
مي كنم و انشاء الله با نثار خون خويش به اين اسم و اين ارگان خدمتي نموده باشم.
در حراست از خط ولايت فقيه كه همان خط سرخ انبياست كوشش نماييد و با حضور دائم خويش در صحنه بر ضد انقلاب و خفّاش صفتان كه چشم ديدن اين انقلاب را ندارند، مجال فرصت ندهيد كه اين ديو صفتان از هر فرصتي استفاده خواهند كرد.

مسئولیت های شهید در  جنگ

 • فرمانده ی توپ خانه

زندگی نامۀ شهيدگرانقدر سردار حاج جواد شابلی

     شهيد حاج جواد شاه بلي اردکانی فرزند علی بمان،درتاریخ1341/3/5 هجری شمسی درخانواده ای مذهبی در محلۀ صدرآباد شهرستان اردكان دیده به جهان گشود.پدرومادرمتدیّن وولایی،پس از انتخاب نام فرزند امام هشتم، جواد،برای او با تمام توان درتربیتش کوشیدند. تحصيلات ابتدايي و راهنمايي را در مدارس صدرآباد با موفّقیّت به پایان رسانید. سپس جهت ادامه تحصیل در هنرستان فنّي شهيد مطهري اردكان در رشتۀ برق مشغول به تحصيل شد و با رتبۀ ممتاز از هنرستان فارغ التّحصيل گرديد.
دوران هنرجویی اودر هنرستان مصادف بود با انقلاب اسلامي ایران. او مانندديگر جوانان شهر ومیهن اسلامیش در فعّاليتهاي انقلابي،مانند شركت در راهپيمايي ومراسم ضدّرژیم پهلوی و شعار نويسي،شرکتی فعّال داشت. پس از پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني (ره) با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عضويّت سپاه يزد پذیرفته شد و رسماً حراست از انقلاب ودست آوردهای آن را آغاز نمود.
با شروع جنگ تحميلي و با فرمان رهبرکبیر انقلاب،امام خمینی(ره)،مبنی بر حضوردرجبهه هاودفع دشمن متجاوز،چون ديگر مشتاقان جبهه و شهادت ،سنگرسخت وجهاد در راه اسلام را برآغوش گرم خانواده وبسترنرم ترجیح داد.سنگرنشینی عشق وایثارش و هم نشینی با قدسیان وافلاکیانش ، مهر تاییدی شد بر ولايت پذیری او. چندین بار مجروح گرديد ؛امّا به محض بهبودی نسبی، باز به جبهه ها باز می گشت.قراروآرام اوزمانی بود که در جمع رزمندگان باشد.اطاعت از والدین وکسب رضایت آنها شرط اوّل زندگیش بود.دربین فامیل ودوستان ازمحبوبیّت خاصّی برخورداربود.
شهید شاه بلی درحالی که مجروح بودوبه علّت اصابت ترکش به قسمت لگن به شدّت رنج می برد، توفیق الهی یارش شدو به اتفاق والدین به سفر حج مشرف گرديد.

از خصوصيّات بارزاخلاقي او، اخلاص و دوری از ريا و تظاهربود. زمان اعزام به جبهه از اینکه دربین جمعیّت وبدرقه کنندگان باشد به شدّت اکراه داشت . در طول دفاع مقدّس،حتی خانوادة وي از داشتن مسؤلیّت های مختلف او مطلّع نبودند . هيچ گاه در جمع دوستان و خانواده اش از مسئوليّت های در جبهه خود حرفی نزد.
مسؤ لیّتش به عنوان فرماندهي توپخانه تيپ الغدير هم قبل از شهادت او برملا نشده بود وکسی از جایگاهش خبر نداشت .
این سردار مخلص ورشید اسلام سرانجام پس از شركت در عمليّات هاي مختلف و چندین مرتبه مجروح شدن، در تاریخ 1363/12/22 در عمليّات بدر در منطقه شرق دجله به آرزوي ديرينةخود یعنی شهادت نائل گرديدو روح بزرگ وملکوتیش ازجسم کوچک وخاکیش به جنان پرکشیده، بر مولایش سالار شهیدان(ع) مهمان گردیدوسندوبرگ زرینی شدبردفترافتخارات اسلام وتشیّع.
پیکرپاکش پس ازتشییع باشکوه بردستان ودوش مردم شهید پروراردکان،دربهشت شهدا درکنار همرزمان به خون خفته اش به خاک سپرده شد.

روحش شادوراهش پررهروباد.

 

وصيتنامه شهيد حاج جواد شابلی

بسم الله الرحمن الرحيم
الذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا

 حمد خداي بزرگ را كه خلقت انسان از لطف اوست و درود و تحيات انبياء و اولياء الهي و ائمه طاهرين عليهماالسلام و درود و سلام بر خميني روح خدا وقلب تپنده ملت مستضعف جهان و درود به روان پاك شهدا از هابيل تا كربلاي ايران كه خالصانه جان خود را براي رضاي خالق در راه هدف فدا نمودند و با شناخت و آگاهي در اين راه گام نهادند و به پاس احترام خون اين عزيزان خداوند بر ما منت نهاد و طريق فضيلت و تقوي را به ما شناساند . من جواد شابلي اكنون كه توفيق هجرت را يافتم و موفق شدم با لباس پاسداري در جبهه حاضرشوم و پاسدار حرمت خون شهيدان خداي بزرگ اين نعمت را بر من ارزاني داشت . شايد كفايت و لياقت شهادت را  نصيبم سازد و بتوانم پس از عمري تباهي و گناه و معصيت با نثار خون خويش و آبياري درخت اسلام با شهادت خود به اسلام خدمتي نموده باشم و به لقاء الله برسم . از افتخاراتم اين بود كه در ارگاني به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي خدمت مي كنم و انشاء الله با نثار خون خويش به اين اسم و اين ارگان خدمتي نموده باشم . از ملت عزيزو شرافتمند ايران درخواست مي نمايم كه جبهه ها را هميشه با اعزام نيروهاي معتقد به اسلام و انقلاب پر نگهدارند و امام امت را يار و پشتيبان باشند . در حراست از خط ولايت فقيه كه همان خط سرخ انبياء است كوشش نمايند و با حضور دائم خويش در صحنه به  ضد انقلاب و خفاش صفتان كه چشم ديدن آفتاب اين انقلاب را ندارند مجال و فرصت ندهند كه اين ديوسيرتان از هر فرصتي عليه انقلاب استفاده خواهند نمود. از پدر و مادر خويش كه در پرورش و تربيت من متحمل رنج فراوان شدند و متاسفانه در عمر كوتاه خود توفيق جبران ذره اي از زحمتهايي كه برايم كشيدند را نداشتم طلب عفو مي نمايم . برادران و خواهران گرامي ، كوتاهي و گناهان مرا با ديده عفو بنگريد و مرا ببخشيد تا انشاء الله خدا نيز از من راضي باشد. بار پروردگارا امام امت را تا انقلاب مهدي نگهدار. دولتمردان و خدمتگزاران به اسلام را موفق و مويد بدار . بر اتحاد و اتفاق مسلمانان در سراسر دنيا بيفزاي . حكام مرتجع منطقه را با دست پر قدرت مسلمانها سرنگون دار و امت اسلام را در پيشبرد اهداف عاليه قرآن موفق دار . والسلام علي عبادالله الصالحين جواد شابلي ضمناً 8 روز روزه قضا دارم و مدت 6 ماه نيز نماز قضا دارم كه آن رابا پولي كه پهلوي رضا دارم برايم انجام دهيد. همچنان از دارائي خودم براي خرج دفن و كفن استفاده نمائيد و بقيه دارائيم را در هر راهي كه صلاح بدانيد خرج نمائيد .
خدا حافظ و نگهدار شما. جواد شابلي تاريخ 24/7/1361

اطلاعات شخصی شهید:

 • نام: سردار شهید جواد شاه‌ بلی‌ اردکانی
 • نام پدر:  علی بمان
 • تاریخ تولد: 1341/03/05
 • سن: 22 سال و 7 ماه
 • محل تولد: اردکان
 • مدرک: دیپلم فنی
 • وضعیت تاهل: مجرد
 • تاریخ شهادت: 1363/12/22
 • محل شهادت: هورالعظیم
 • نحوه شهادت: اصابت مستقیم تیر به سر
 • محل خاک سپاری: بهشت شهدای اردکان
 • فرمانده ی توپ خانه
 • نام یگان: الغدیر یزد
 • 38 ماه و بطور مکرر در جبهه حضور داشتند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:

نظر خود را بیان کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.