زندگی نامه و وصیت نامه شهید ذبیح الله عاصی زاده

توسط اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴سرداران اردکان, منطقه بانه

گزیده ای از وصیت نامه شهید

هم اكنون در ميعادگاه عشق و شهادت در حجله گاه خون، عروس سرخ شهادت را در بر مي گيرم وبه دنبال خط سرخي كه از لا به لاي گوني هاي سنگرم و از بيابان هاي تفتيدة خوزستان گذشته، مي روم تا به كاروان شهدا كه آرام آرام به سوي تجلّي گاه حق در حركت است، بپيوندم.

مسئولیت های شهید در  جنگ

 • خط پدافندي آبادان – بهمنشير؛
 • عمليّات ايذايي در جبهه آبادان ( كه    منجر به مجروح شدن وي گرديد.)؛
 • فرماندة گردان امام علي(ع) در جبهۀ سوسنگرد ( خط پدافندي رودخانۀ نيسان كه منجر به مجروح شدن وي گرديد.)؛
 • فرماندۀ گردان امام علي -علیه السّلام- در عمليّات بيت المقدّس (فتح خرمشهر)؛
 • فرماندۀ گردان امام حسين -علیه السّلام- در عمليّات رمضان (شلمچه)؛
 • مسئول اطلاعات عمليّات تيپ نجف اشرف در عمليّات محرّم (دهلران)؛
 • مسئول اطلاعات عمليّات لشكر 8 نجف اشرف در عمليّات والفجر مقدماتي ( تنگة ذليجان ـ امقر)؛
 • فرماندة محور عمليّاتی والفجر 1 (شمال فكه)؛
 • فرماندۀ محور عمليّاتی لشكر 8 نجف اشرف در عمليّات والفجر 2 (حاج عمران)؛
 • فرماندۀ تيپ 18 الغدير با حفظ سمت و مسئول محور عمليّاتی لشكر 8 نجف اشرف در عمليّات والفجر 4 ( پنجوين عراق)

زندگی نامۀ شهيدگرانقدر سردار ذبيح الله عاصي زاده

       با گشودن کتاب سرخ شهادت وتورّق آن،در صفحه ای از صفحات خونباراین کتاب با عظمت، به آن شهيدی پرافتخار برمی خوریم که قلم ازخجلت ناتوانی وصفش سردر گریبان است. اوسردار شجاع اسلام،شیر بیشه شجاعت وجبهه های دفاع مقدّس،سردار شهید ذبيح الله عاصي زاده، است.سردار عاصی زاده درتاریخ 1340/5/24 هجري شمسي در خانواده اي مذهبي و متديّن درمحلۀ مزرعه سیف شهرستان اردكان ديده به جهان گشود.کودکی را در دامان مادری متعهد و ولایی و درسایۀ پدری متدیّن وعاشق اهل بیت(ع)که ازقاریان قرآن ومدّاحان خاندان عصمت وطهارت(ع) بود،گذراندوهمگام بارشدجسمی ازنظر روحی ومعنوی نیزتعالی وتکامل یافت.6ساله بود که دردبستان صدرآباداردکان به تحصیل مشغول شد.پس ازطی دورۀ ابتدایی وراهنمایی درهنرستان فنّی شهید مطهری اردکان ثبت نام نمود. درسال 1359 دررشته اتومکانیک فارغ النحصیل شد. نام شناسنامه ای او ذبیح الله بود؛امّا همه خانواده او را عباس صدا می زدند.مادر مرحومه اش دلیلش رااین طور بیان می دارد: «آرزو داشتم فرزندم مانند قمربنی هاشم ،ابوالفضل العباس، -علیه السّلام- باشد و به این عشق وامید او را “عباس”صدا مي کردم». خداراشکر كه آوازة شجاعت و دلاوري او زبانزد همرزمانش بود و شهادت وبه سوی محبوب شتافتنش نیز رنگ شهادت مولایش علمدار صحرای کربلا،حضرت عباس، -علیه السّلام- به خود گرفت.

وچه زیباست که نام شناسنامه ای اش نیزبامسمّی گشت وباشهادتش، “ذبیح الله” تحقق یافت.

وي در دوران تحصيل با توجّه به وضعيّت مالي خانواده از طريق كار و فعّاليّت در ايّام فراغت هزينۀ تحصيلي خود را فراهم مي كرد.

           تحصیل اودرهنرستان بااوج مبارزات ملّت ایران بر علیه رژيم ستمشاهي و پیروزی انقلاب شکوهمنداسلامی ایران مصادف بود. شهید عاصی زاده ازهنرجویان پرشوروفعّال هنرستان شهید مطهری اردکان بودکه علاوه بر مبارزات عمومی همگام بامردم، نیروهای مومن وانقلابی رانیزسازماندهی می کرد. پس از پيروزي انقلاب و آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران ، به عضويّت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد .با فراخوانی جوانان ونیروهای نظامی به جبهه ها توسط رهبرانقلاب، خمینی کبیر(ره) ، جهت دفع دشمن متجاوز بعثی، شهید عاصی زاده از جمله اوّلین هایی بود که سنگرنشینی با قدسیان و همنشینی با افلا کیان رابرگزید و به امید دیدار یارویا حتّی نیم نگاهی ازطرف معشوق ، عازم جبهه هاي نبرد حق برعلیه باطل شد. شهيد عاصي زاده در سال 1362سنّت حسنۀ رسول گرامی اسلام(ص) را جامۀ عمل پوشید و بادختری عفیف ازخانواده ای نجیب ازدواج كرد . قابل ذکراست که اصلی ترین شرط وي براي ازدواج حضور دائم در جبهه ها بودکه مورد توافق همسرش نیز قرار گرفت. حاصل اين زندگي مشترك 4 ماهه ٬ تنها یک فرزند پسر به نام عبّاس بود كه آن هم پس از شهادت پدر پا به عرصۀ وجود گذاشت.

سردار عاصی زاده انسانی خودساخته وبسیار مؤدب ودوست داشتنی بود. اهل عمل بود تاحرف ، مخلص بودو متقّی .نجیب بودوچهره ای معصومانه داشت.خاکی بودوبی ریا، بازرق وبرق دنیا بسیار فاصله داشت.قبل از شهادت اکثراقوام ودوستانش نمی دانستند که فرماندهی تیپ پیروز الغدیر یزد را به عهده دارد؛ مگرآنهاکه درجبهه مطلع شده بودند.شهید عاصي زاده سعادت خودرا دررنج خویش وراحتی دیگران وگمشدۀ خویش رادرجبهه هاونبرد با کفّار می جست.بارها درجبهه مجروح شد؛ امّا پس از اندکی بهبودی بازبه جبهه برمی گشت. این شهید والامقام پس از دلاورمردیها ورشادت های فراوان توانست با جلب نظر مسئولین،”تیپ مستقل و پیروز الغدیریزد” را تشکیل دهد و افتخاراوّلین فرماندهی تیپ رابه نام خود ثبت نماید. نام این سردار رشید اسلام لرزه بر اندام لشکر عراق انداخته بود به طوری که زمانی که به شهادت رسید رادیوعراق خبر شهادتش رابا ابراز خوشحالی اعلام کرد.سرانجام این سردار سپاه اسلام در تاریخ1362/7/21مطابق با هفتم محرم قبل از عملیّات والفجر4 که جهت بررسی وتوجیه طرح عملیات به منطقۀ غرب بانه سفر کرده بود، براثر اصابت ترکش توپ چون مولایش قمر بنی هاشم (ع)فرقش شکافته شدو با پرواز روح بلندوملکوتیش ازجسم کوچک وخاکیش به اعلی علیین، گمشده خویش وعروس شهادت را در بر کشیدوبا فرقی خونین بر ارباب بی کفنش اباعبدالله الحسین(ع) مهمان شد.

پيكر مطهر شهيد عاصي زاده صبح روز تاسوعاي حسيني در يزد تشييع و پس از اقامۀ نماز توسط حضرت آيت الله خاتمي نمايندۀ امام و امام جمعه يزد بر پيكر پاكش، جهت خاكسپاري به زادگاهش شهرستان اردكان منتقل شد.

بعد از ظهر همان روز (تاسوعاي حسيني) پيكر مطهر شهيد عاصي زاده بر دوش مردم عزادار اردكان با شكوهی خاص تشييع و پس از اقامۀ نماز به امامت مرحوم حضرت آيت الله اعرافي امام جمعه فقيد شهرستان ميبد در گلزار شهداي اردكان در كنار تربت پاك ديگر شهدای گلگون كفن انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي به خاك سپرده شد.

روحش شاد،يادش گرامي و راهش پر رهرو باد.

وصيتنامه شهيد ذبيح الله عاصي زاده

بسم الله الرحمن الرحيم

ان الله اشتري من المومنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه اشهد ان لا اله الا الله ،محمد رسول الله، علياً ولي الله
سلام بر ساحت مقدس حضرت ولي عصر (عج) و درود بر نائب بر حقش امام خميني و درود به روان پاك شهداي به خون خفته از صدر اسلام تا شهداي فتح حاجي عمران و راه كربلا (اللهم اجعل مماتي ممات محمد و آل محمد) هم اكنون در ميعادگاه عشق و شهادت در حجله گاه خون ، عروس سرخ شهادت را در بر مي گيرم و به دنبال خط سرخي كه از لابلاي گوني هاي سنگرم و از بيابانهاي تفتيده خوزستان گذشته مي روم تا به كاروان شهدا كه آرام آرام به سوي تجلي گاه حق در حركت است بپيوندم. سخني چند با ملت غيور و شهيدپرور ايران دارم ، سفارش اول من اين است كه شما بايد حافظ ولايت فقيه باشيد و امام و رهبرمان را همچون نگين انگشتر درميان خود نگهداريد تمام مشكلات مملكت را بدون سر و صدا حل كنيد و بگذاريد اين قلب امت لحظه اي درد بگيرد . سفارش دوم اين است كه ملت ما الان بايد خود را بسازند تا فرد فرد اين ملت يك مربي باشند و اول از خودمان شروع كنيم تا فردا بتوانيم براي صدور انقلابمان و زنده كردن اسلام در كشورهاي عربي در حال خواب ، مربي و ناجي داشته باشيم و الان بهترين دانشگاه كه از خون هزاران هزار شهيد تهيه شده است كه همان جبهه باشد داريم و بايد حداكثر استفاده را از اين دانشگاه ببريم و نگذاريم خون اين همه شهيد بي ثمر بماند . سفارش من به جوانهاي مملكت اين است كه هر جواني براي دو ماه هم كه شده به جبهه بيايد و جنگ را مشاهده كند و آنها كه مي توانند در جبهه بمانند تا به كارزار تحرك و سرعت عمل بيشتر بخشند. الان روزي است كه ما مي توانيم دوره هاي واقعي را در ميدان هاي نبرد ببينيم . حيف است از اين فرصت استفاده نكنيم . سفارش بعدي اين است كه موقعي كه سلاحهاي ما به زمين افتاد براي برداشتنش از همديگر سبقت بگيريد و نگذاريد خون شهيدان ما بخشكد و بايد هر چه سريعتر و با سرعت عمل بيشتر راهشان را ادامه دهيد ، راه همان راه حسين است . هدف اسلام است و مقصد كربلا و سپس قدس عزيز است . در اينجا روي سخنم با ابرقدرتهاست كه توسط عراق به كشور ما تجاوز گرديد ، مي خواستيد ما را در كشورمان زمين گير كنيد كور خوانده ايد ، اكنون كجائي كه ببيني ملت ما با اين حمله عراق منسجم تر شده اند ، يك پارچه تر برعليه شما مي جنگند . ازموقعي كه شما به كشور ما حمله كرديد ما يك ارتش از هم پاشيده داشتيم اكنون يك ارتش منسجم و آبديده داريم ، اگر در شروع حمله شما سپاه پاسداران ، هنوز قدرتي نداشت الان با ياري خداوند دوازده الي پانزده لشكر از سپاه و بسيج داريم كجا هستند كه ببينند ارتش بيست ميليوني تشكيل شده و تمام جوانهاي ما با جنگ و جنگيدن آبديده تر  شده اند. اي آمريكا از همين جا به تو هشدار مي دهم هر حيله اي بكاربري به ضرر خودت تمام مي شود و خواهي ديد كه در همين نزديكيها با ملتهاي مسلمان متحد مي شويم و رژيمهاي دست نشاده ات را سرنگون مي كنيم و اول به سراغ اين فرزند نامشروعت كه اسرائيل است خواهيم آمد و خواهي ديد كه با قدرت الهي كارش را تمام كرده و به سراغت خواهيم آمد. سفارشم به رزمندگان و فرماندهان در جبهه اين است كه برادران ما بايد به هر نحو كه شده است حقمان را از رژيم عراق بگيريم ما بايد خسارتهاي مادي و معنوي را از عراق بگيريم ما بايد متجاوز را تنبيه كنيم تا ديگر خيال تجاوزنكنند و بالاخره به هرنحو كه شده بايد راه قدس را از طريق عراق بگشائيم و انقلابمان را صادر كنيم و اسلام واقعي را به كشورهاي مسلمان و سپس به جهان رسانيم .
والسلام

اطلاعات شخصی شهید:

 • نام: سردارشهیدذبيح‌الله‌عاصي‌زاده
 • نام پدر: محمد
 • تاریخ تولد: 1340/05/24
 • سن: 22 سال و 2ماه
 • محل تولد: اردکان
 • مدرک: دیپلم فنی
 • وضعیت تاهل: متاهل (1پسر)
 • تاریخ شهادت: 1362/07/21 روز هفتم محرم
 • محل شهادت: غرب بانه
 • نحوه شهادت: اصابت ترکش به سر
 • روز خاک سپاری: روز تاسوعای حسینی
 • محل خاک سپاری: بهشت شهدای اردکان
 • فرمانده و بنیانگزار تیپ الغدیر یزد
 • مکرّر و مستمر در جبهه حضور داشتند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید:

نظر خود را بیان کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.